Wsparcie udzielane w ramach projektu

I. Wsparcie przygotowawcze

1.Diagnoza potrzeb uczestnika- projektu diagnoza będzie obejmowała identyfikację specyficznych potrzeb danej osoby z niepełnosprawnościami ze względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności oraz jego sytuację rodzinno-społeczną.

2. Weryfikacja predyspozycji asystentów osobistych osoby z niepełnosprawnościami- warunkiem zatrudnienia kandydata jako asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jest uzyskanie pozytywnej opinii psychologa na podstawie weryfikacji predyspozycji osobowościowych oraz kompetencji społecznych.

II. Wsparcie i realizacja usług asystentów osobistych osoby z niepełnosprawnościami

1.Usługi asystentów osobistych osoby z niepełnosprawnościami- usługa obejmuje pomoc osób z niepełnosprawnościami w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego, niezbędnych do aktywnego funkcjonowania społecznego/zawodowego/edukacyjnego. O ile zajdzie taka potrzeba usługa obejmie również opiekę higieniczną oraz pomoc w czynnościach fizjologicznych.

Wsparcie udzielane zgodnie z indywidualnymi potrzebami osób z niepełnosprawnościami. W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z biurem projektu.

2. Dyspozytor AOON- osoba pierwszego kontaktu (dla osoby niepełnosprawnej i asystentów osobistych osoby z niepełnosprawnościami), zarządzająca komunikacją pomiędzy asystentem a osobą z niepełnosprawnością, ingerującą działania asystentów osobistych osoby z niepełnosprawnościami z konkretnymi potrzebami osoby niepełnosprawnej, będzie czuwał nad organizacją wsparcia w czasie (zakres podmiotowy, przedmiotowy, przestrzenny i czynnościowy,) oraz jakością pracy asystentów osobistych osoby z niepełnosprawnościami.

3. Ewaluacja usług świadczonych przez asystentów osobistych osoby z niepełnosprawnościami-  – realizowane w celu zapewnienia wysokiej jakość usługi oraz jej zgodność z zawartym kontraktem.

4. Superwizje : grupowe i indywidualne dla asystentów osobistych osoby z niepełnosprawnościami. Superwizja jest procesem uczenia się i poszerzania swoich kompetencji. Dzięki udziałowi w superwizji asystentów osobistych osoby z niepełnosprawnościami ma możliwość przeanalizowania problemów merytorycznych czy trudności osobistych występujących w jego pracy., uzyskuje nową, szerszą perspektywę rozumienia danego problemu, dzięki czemu może przyjąć właściwą strategię świadczenia usług na rzecz osoby z niepełnosprawnościami.

III. Wsparcie uzupełniające

Wsparcie psychologiczne dla opiekunów faktycznych- wsparcie będzie miało charakter indywidualny i będzie świadczone w formule odpowiadającej potrzebą danego opiekuna faktycznego.

Wsparcie doradcze dla opiekunów faktycznych- wsparcie o tematyce zgodnej z zapotrzebowaniem faktycznych opiekunów, zgodne z ich indywidualnymi potrzebami, np. wsparcie rodzinne, prawne, z zakresu zasad funkcjonowania systemu opieki społecznej, w tym pomoc w uzyskaniu informacji umożliwiających poruszanie się po różnych systemach wsparcia, z których korzystanie jest niezbędne dla sprawowania wysokiej jakości opieki i odciążenia opiekunów faktycznych.

Rozbudowa kręgów wsparcia- kręgi wsparcia będą ukierunkowane na zakorzenienie w lokalnej społeczności osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, co pozwoli na „wychodzenie z izolacji”, która często towarzyszy osobom niepełnosprawnym i ich bliskim (w tym opiekunom faktycznym). Kręgi będą zakładać budowę sieci powiązań w ramach których w przyszłości dla osób niepełnosprawnych będzie mogła szukać oparcia. Budowana sieć powiązań obejmować będzie ludzi (bliższą i dalszą rodzinę, otoczenie rodziny, sąsiadów, lokalnych aktywistów, znajomych, innych uczestników projektu etc. ), organizacje i ewentualnie instytucje z najbliższego otoczenia osób niepełnosprawnych i bazować będzie na ich prawdziwym zaangażowaniu oraz wypracowaniu mechanizmów wspierających usamodzielnianie osoby z niepełnosprawnością.

Skip to content